Yaşam

Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Daha Fazla Isırır?

Sıcak bir yerde yaşıyorsanız, en az bir kez sivrisineklerin gazabına uğramışsınızdır. Geceleri gürültüden ve kaşıntıdan uyuyamazken ve elinizde terlikle sinekleri kovalarken, sivrisineklerin asla yaklaşmadığı puslu bir uykuda uyuyan insanlar olduğu kesindir. Peki sivrisinekler neden bazı insanları daha çok ısırır da bazılarına yaklaşmazlar? Bunun nedenlerine bir göz atalım. ?

Kaynak:https://www.verywellhealth.com/reason…

Sivrisineklerin sınırları aşabileceğini hepimiz biliyoruz. Uyumaya çalışırsınız, kulağınızda vızıldar ve ısırdıkları yerlerin kaşınması bazen bunaltıcıdır.

Sürekli sivrisinek kurbanı oluyorsanız bunun bilimsel bir açıklaması olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre insanların yüzde 37’si sürekli ısırıldığını, yüzde 27’si sivrisineklerin kendilerine yaklaşmadığını söylüyor. Peki bunun sebepleri neler olabilir? ?

1. Sivrisinekler soluduğumuz karbondioksit gazına ve vücut kokularımıza karşı hassastır.

Bu canlıların çene kemiklerinin dokunaçları karbondioksit gazını 50 metre öteden algılayabilir. Bundan dolayı çok fazla karbondioksit veren insanlar sivrisineklerin amacı haline gelir. Genellikle iri bireyler bu kümeye dahil edilir.

Karbondioksit olmasa bile sivrisinekler kokulu şeylere dayanamazlar. Bunlar ayrıca çoraplar, eskimiş giysiler ve nevresim takımları gibi kokumuzun emdiği öğeler de olabilir.

Bu öğelere çekilseler de, beslenmek için çıplak cilde dönerler. Ayrıca burada ter çok değerli bir faktördür; Terde bulunan amonyak ve laktik asit gibi bileşikler sivrisinekleri çeken kokulara sahiptir. Genetik yapımız gereği değişen kokularımız da sivrisineklerin seçiminde etkili olabiliyor.

2. Sivrisinekler sadece kokular için değerli değil, aynı zamanda renkler için de çok hassastırlar.

Bu minik canlılar kırmızı, petrol mavisi ve siyah gibi ‘koyu renkleri’ çekici bulurlar. Onlardan kaçınmanın bir yolunu arıyorsanız, beyaz gibi parlak ve açık renkleri tercih etmenizi öneririz.

3. Sivrisineklerin bariz insanlara gitme ihtimalinin %85’i genetikle ilgilidir.

Bunu ikizler üzerinde test eden bir araştırmaya göre, sivrisinekler tek yumurta ikizleri arasında ayrım yapmıyor. Ancak çift yumurta ikizlerinde bu durum değişir; Bir kardeşi diğerinden daha çok tercih ettiklerini söylemek mümkündür. Sivrisineklerin insanları genetik yapısındaki değişikliklere göre ayırmasının nedeni bilinmemektedir.

4. Ağır antrenmanlardan hoşlanıyorsanız, sivrisinekler için mükemmel bir hedefsiniz. Ter ile birlikte yüksek vücut ısısı burada kilit noktalardır.

Spor yaparken ter ile birlikte salgıladığınız laktik asit miktarı arttıkça vücut ısınız da önemli ölçüde yükselir. Bu, sivrisineklerin sizi birçok yönden algılamasını kolaylaştırır. Çünkü vücut ısısı yüksek olan kişiler sivrisineklerin de ilgisini çeker.

5. Hamile kadınlar sivrisinekler için diğer kadınlara göre iki kat daha çekicidir!

Çeşitli araştırmalar, hamile kadınların sivrisinekleri iki nedenden dolayı çektiğini göstermiştir. Birincisi, hamileliğinin son aylarındaki bir kadın yüzde 21 daha fazla karbondioksit salıyor. İkinci sebep ise karın bölgesinin diğer insanlara göre daha sıcak olması nedeniyle vücut ısısının yükselmesidir.

6. Sivrisineklerin kanımızı emerek beslendiklerini düşünürsek, kan kümeleri yerine insanları seçmeleri şaşırtıcı değildir.

Yetişkin sivrisinekler de beslenme için bitki özleri kullanır, ancak dişi sinekler yumurtlamak için insan kan proteinine ihtiyaç duyar. Ayrıca farklı sivrisinek ırkları farklı kan gruplarını tercih eder.

Örneğin, ‘aedes albopictus’ çeşidi sıfır kan setini tercih ederken, ‘anopheles gambiae’ çeşidi AB kan setini çekici bulmaktadır.

Üstelik insanların yüzde 80’i hangi kan grubuna ait olduklarını gösteren bir salgı üretiyor. Bu insanlar, kan grupları ne olursa olsun sivrisineklerin hedefi haline gelir. Bu salgı üretiminin %80’inin altında yine genetik yapı farklılıkları yatmaktadır.

7. Bir araştırma, bira içenlerin sivrisinekleri çektiğini ortaya çıkardı!

Bu düşünülemez, ancak bir araştırma, bir şişe bira içen insanların, bir litre su içenlere göre çevrelerinde daha fazla sivrisinek topladığını göstermiştir. Bunun vücut sıcaklığındaki artıştan mı yoksa kandaki alkolden mi kaynaklandığı bilinmemektedir.

8. Bildiğiniz gibi vücudumuzda birçok mikroskobik canlı yaşıyor ve sivrisinekler bunun farkında!

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre ne kadar çok bakteri türü barındırıyorsak o kadar çok sivrisinek çekiyoruz. Ek olarak, ayak bileklerinde ve ayaklarda daha fazla sivrisinek ısırması da bu durumla ilişkilidir çünkü vücudun bu bölümünde bakteriler giderek daha çeşitlidir.

Peki sivrisinekler sizi hedef mi yapıyor? Niyetinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu